Bezpieczne schody – o czym pamiętać

Data dodania: 15.12.2016


Schody w domu to przede wszystkim element funkcjonalny, który pozwala mieszkańcom sprawnie poruszać się po schodach. Oprócz zapewnienia dostępu do wszystkich pięter w budynku często pełni też rolę dekoracyjną, ale bez wątpienia najważniejsze kryterium, jakie musi spełniać to bezpieczeństwo i komfort użytkowania. Co decyduje o tym, że w domu znajdują się bezpieczne schody?

Stabilna konstrukcja

Podstawą dla niezawodnych schodów, które nie ulegają żadnym dokuczliwym usterkom i są w pełni bezpieczne dla domowników jest idealne dopasowanie konstrukcji do wnętrza. I nie chodzi tu o względy estetyczne i spójność z aranżacją domu, ale o precyzyjnie wyprodukowane schody, które co do milimetra są dostosowane do przestrzeni.

Tylko takie schody mają szansę służyć nam naprawdę długo, nie narażając właściciela nieruchomości na dotkliwe koszty związane z naprawą uszkodzonych elementów konstrukcji. Schody na zamówienie, zaprojektowane, wyprodukowane i zamontowane indywidualnie na konkretne wymiary wnętrza to także gwarancja tego, że poszczególne elementy nie będą w krótkim czasie ruszać się i powodować zagrożenie dla lokatorów, którzy korzystają ze schodów.

Szukasz producenta schodów na zamówienie? Zobacz: schody drewniane

Odpowiedni projekt

Bezpieczne schody powinny być także idealnie dopasowane do potrzeb mieszkańców domu. Projektant musi wziąć pod uwagę między innymi to, czy w domu mieszkają osoby starsze, które mają problemy z poruszaniem się albo małe dzieci. Trzeba to uwzględnić planując schody wewnętrzne, wybierając na przykład rodzaj konstrukcji – jeśli w domu ma zamieszkać rodzina z dwójką pociech wybór stromych, krętych schodów byłby fatalnym posunięciem.

Producent schodów na wymiar poleca: schody gięte

Balustrada i poręcze

Podobnie wygląda sprawa z takimi elementami budowy schodów jak poręcze i balustrady. W nowoczesnych projektach schodów często zupełnie rezygnuje się z montażu barierek, które jednak pełnią ważne zadanie praktyczne. Poręcze stanowią stabilne podparcie i zapobiegają niebezpiecznym upadkom czy potknięciom na schodach.

Projektowanie, produkcja i montaż: schody Szczecin

Wykończenie schodów

Można jeszcze zadbać o bezpieczeństwo schodów już po ich montażu w domu. Dość popularnym pomysłem jest wyłożenie biegów wykładziną albo specjalną przeciwpoślizgową matą.

Sprawdzona firma z doświadczeniem poleca: wycinanie schodów cnc

Fahrzeugfolierung NRW