Jak wygląda wycena schodów?

Data dodania: 02.06.2016


Schody w każdym wnętrzu mogą stanowić prawdziwą ozdobę, nie tylko spełniając ważne funkcjonalne zadania, ale także uzupełniać koncepcję aranżacji przestrzeni. Żeby przez długie lata cieszyły właścicieli i mieszkańców domu powinny być wykonane z dobrej jakości materiałów i najlepiej powstać na indywidualne zamówienie. Dzięki temu będą doskonale dopasowane do przestrzeni w domu.

Projektowanie schodów, co jasne, najlepiej powierzyć specjalistom. Chociaż na rynku są dostępne gotowe schody, które można nabyć w sklepach budowlanych nie zawsze warto brać je pod uwagę. Dlaczego? Przede wszystkim są to konstrukcje produkowane masowo, więc nie w każdym wnętrzu będą pasować wymiarem, rodzajem materiałów, kolorem czy pod zupełnie innym względem.    

A jak wygląda proces projektowania schodów na indywidualne zamówienie? Większość firm słusznie zdecydowała się pójść z duchem czasu i udostępnić klientom internetowe formularze. Po wypełnieniu takiego kwestionariusza pracownicy firmy przystępują do wstępnej analizy i wyceny schodów.

W formularzu wyceny schodów najczęściej znajdują się następujące rubryki:

  • rodzaj schodów – czyli schody drewniane lub betonowe do wykończenia drewnem;
  • typ schodów – między innymi proste, zabiegowe, z podestem, kręte;
  • wymiary – czyli orientacyjna wysokość schodów z grubością stropu oraz szerokość (oczywiście w trakcie realizacji projektu specjalista dokona tych pomiarów we własnym zakresie – tutaj jest mowa jedynie o wstępnych informacjach, które są niezbędne do wyceny schodów);
  • konstrukcja – schody wpuszczane, półkowe, nakładane, z wangą centralną czy inne;
  • typ podstopni – podstopnie zabudowane (pełne), bez podstopni (ażurowe) lub z listwą bezpieczeństwa (pół podstopnie);
  • balustrada – do wyboru zwykle są deski, relingi, tralki czy wypełnienie szkłem;
  • rodzaj drewna – najczęściej klient może wybierać pomiędzy gatunkami drzew europejskich i egzotycznych, na czele z popularnymi: bukiem, dębem czy merbau;
  • wykończenie – schody drewniane można wykończyć na wiele sposobów, od szlifowania, lakierowania, przez bejce, olejowanie czy malowanie specjalistycznymi preparatami.

Aby wycena schodów i wstępny projekt jak najlepiej odpowiadały na potrzeby klientów często do formularza można załączyć zdjęcia schodów i wnętrz, które stanowią dla nas inspirację. Oprócz tego można dodać swoje uwagi do wstępnego projektu. Jeśli odpowiedź firmy, czyli wycena schodów i projekt konstrukcji, będą odpowiadała klientowi może się zdecydować na zamówienie takiego projektu u wykonawcy.


Polecamy aktualne ogłoszenia i oferty pracy Bielsko-Biała – darmowy portal rekrutacyjny.