Jaka balustrada do schodów wewnętrznych?

Data dodania: 26.07.2016


Główna część schodów, która zapewnia bezproblemowe przemieszczanie się pomiędzy piętrami domu to oczywiście stopnie. Ale równie istotną częścią takiej konstrukcji jest balustrada. To dzięki niej każdy może bezpiecznie i stabilnie pokonywać kolejne stopnie i wspinać się na wyższe piętra. Odpowiednio dobrana balustrada powinna nie tylko być praktycznym uzupełnieniem schodów, ale także podkreślać styl konstrukcji.

Jaka powinna być poręcz

Podstawowym zadaniem balustrady jest zapewnienie podparcia i ułatwienie poruszania się po schodach. A zatem pierwszą cechą, jaka powinna mieć poręcz naszych schodów jest stabilność konstrukcji, co powinno się przekładać przede wszystkim na prawidłowy montaż do ściany. Ponieważ korzystając ze schodów opieramy dłonie na poręczy musi być ona starannie wykończona – w przypadku balustrady drewnianej oznacza to precyzyjne szlifowanie i wygładzenie drewna, tak aby poręcz była przyjemna w dotyku. Bardzo ważne jest także kształt poręczy i dopasowanie jej do potrzeb mieszkańców domu. W zależności od tego czy większy nacisk będziemy kładli na wygląd czy bezpieczeństwo można wybrać zupełnie inne rozwiązania w zakresie projektu balustrady.

Rodzaje balustrady

Balustrada może przyjąć wiele form – na przykładzie oferty wycenaschodow.pl może wymienić między innymi: deskowanie, relingi, tralki lub wypełnienie taflą szkła. Balustrada z desek to drewniane panele ułożone równolegle do stopni. Jeżeli deski takie ułożymy prostopadle do linii biegu schodów otrzymamy tralki. Tego typu balustrada zwykle wykonana jest ze szczególną dbałością o detale wykończenia, różnego rodzaju zdobienia i ornamenty wykrawane w drewnie. Relingi najczęściej produkowane są z elementów metalowych, podobnie jak swoje pierwowzory na statkach. Coraz chętniej klienci wybierają jednak balustradę wypełnioną szkłem.

Drewno, metal czy szkło?

Szklana balustrada to jedna z możliwości, jakie proponują firmy, takie jak wycenaschodow.pl. Takie wykończenie schodów doskonale sprawdza się w nowoczesnych wnętrzach oraz na niewielkich powierzchniach, gdzie szkło nie ogranicza przestrzeni i pozwala optycznie powiększyć pomieszczenie. Innym nietypowym rozwiązaniem jest barierka wykonana z metalu, która znakomicie wygląda zarówno w domach nowoczesnych, jak i bardziej klasycznych. Pozostaje jeszcze tradycyjne wykończenie schodów drewnianą balustradą – jest to klasyka, która zawsze się sprawdza i jest bezpiecznym rozwiązaniem w każdym wnętrzu.

strony www Poznań