Jakie drewno na schody?

Data dodania: 27.07.2016


Drewniane schody to jedno z najbardziej cenionych rozwiązań, jeśli chodzi o projektowanie schodów wewnętrznych. Sama konstrukcja sprawia wrażenie niezwykle lekkiej, a zarazem bezpiecznej i eleganckiej. Natomiast drewno jako materiał budowlany idealnie sprawdza się w wykańczaniu wnętrza i nie sprawia problemów w utrzymaniu.

Właściwości drewna

Jeszcze niedawno drewno w budownictwie było uznawane za materiał nieco staroświecki, który nie do końca sprawdza się we współczesnej architekturze. Jednak od kilku sezonów możemy obserwować wielki powrót drewna do wnętrz i rosnącą popularność tego surowca przy aranżacji i wykańczaniu domów. Jak mówią eksperci z firmy wycenaschodow.pl, oprócz wprowadzania do wnętrza charakterystycznego przytulnego klimatu, drewno doskonale sprawdza się pod względem funkcjonalnym. Wystarczy wybrać taki gatunek, który będzie się cechował odpowiednimi właściwościami – głównie chodzi o twardość, ścieralność i wilgotność, która nie powinna przekraczać 8%.

Wykończenie na beton czy schody drewniane

Drewno może być wykorzystane zarówno do wykonania całej konstrukcji, jak ma to miejsce w przypadku schodów samonośnych albo jedynie do obłożenia konstrukcji żelbetowej. Firmy, które zajmują się produkcją schodów, takie jak wycenaschodow.pl wskazują, że niezależnie od wybranego rodzaju konstrukcji bardzo ważny jest wybór gatunku drewna, które zostanie wykorzystane przy wykonaniu schodów, ponieważ w dużej mierze sprawia to, że konstrukcja przez długie lata bezawaryjnie służy mieszkańcom domu.

Odmiany europejskie

W ofercie większości przedsiębiorstw funkcjonujących w branży budowlanej można znaleźć schody wykonane z gatunków drzew europejskich. Firma wycenaschodow.pl proponuje produkcję schodów między innymi z odmian drzewa bukowego, dębowego, ale także jesionu, sosny czy klonu. Wśród tych odmian najtwardszy jest dąb i jesion, jednak przy odpowiednim projekcie i zabezpieczeniu również pozostałe gatunki powinny sobie poradzić w warunkach domowej eksploatacji.

Słoneczne Wzgórze

 

Gatunki egzotyczne

Pewnego rodzaju nowością może być coraz większy wybór drewna egzotycznego do produkcji schodów na zamówienie. Ogromną zaletą takich gatunków jest przede wszystkim bardzo dobra wytrzymałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne. Do klientów przemawia także niespotykana kolorystyka drewna, intensywne zabarwienie i nietypowa struktura słojów. Najczęściej można się spotkać z takimi odmianami drewna egzotycznego, jak doussie, merbau, sapeli czy jatoba. Trzeba jednak pamiętać, że decydując się na drewno egzotyczne wycena schodów ostatecznie będzie wyższa niż w przypadku zastosowania rodzimego drewna.