Od czego zacząć renowację schodów drewnianych?

Data dodania: 26.07.2017


Intensywne użytkowanie schodów drewniancych skutkuje tym, że szybko tracją na wyglądzie. W takiej sytuacji nie pozostaje nam nic innego jak podjęcie się dnowienia zniszczonych powierzchni. Jednak od czego zacząć renowację schodów  drewnianych, oraz jaka jej prawidłowa kolejność działań?

Największym zagrożeniem, na jakie narażone są wewnętrzne schody drewniane jest intensywne ścieranie. Wraz z upływem czasu powierzchnia drewnianych stopni łuszczy się i wyciera, co skutkuje tym, że, staje się ona coraz mniej estetyczna. Renowacja wykonanych z drewna powierzchni to złożony proces, na który składa się kilka zabiegów. Przebieg każdego z etapów znacząco wpłynie na efekt końcowy. Prawidłowo przeprowadzone zabiegi renowacyjne zwrócią drewnianym konstrukcjom dawny wygląd, a także wydłużą ich żywotność.

usługi CNC

Renowację schodów drewnianych należy obowiązkowo rozpocząć od przygotowania podłoża. Jest to pierwszy i bardzo istotny etap renowacji powierzchni drewnianych . Pominięcie tej procedury lub nieodpowiednie jej przeprowadzenie, może znacząco wpłynąć na przebieg kolejnych etapów renowacji, a ponadto doprowadzić do uszkodzenia drewanianych powierzchni. Dlatego należy mieć na uwadze to, że przeprowadzenie tego etapu będzie wymagało od nas cierpilości oraz pewnej wprawy.

Przygotowanie podłoża należy rozpocząć od usunięcia łuszczących się powłok
i wierzchniej warstwy zszarzałego drewna. W wykonaniu tej procedury pomoże nam szlifierka oscylacyjna lub gruboziarnisty papier ścierny. Jednak należy pamiętać o tym, że narzędzie należy dobrać w zależności od rodzaju powierzchni schodów. Jeśli mamy do czynienia z konstrukcjami o powierzchniach dużych, zdecydowanie wygodniejszym i przede wszystkim szybszym rozwiązaniem będzie użycie szlifierki oscylacyjnej. Natomiast konstrukcje o skomplikowanej strukturze
i niestandardowym ułożeniu mogą być dokładnie oszyszczone jedynie przy użyciu papieru ściernego.

schody na wymiar

Dokładne zeszlifowanie starej powłoki umożliwi nam pokrycie powiezchni drewnianych nową warstwą materiału ochronno-dekoracyjnego. Rzetelnie przeprowadzona procedura przygotowania podłoża ułatwi i przyspieszy dalszą pracę, a także umożliwi nam uzyskanie równomiernego pokrycia powierzchni.

Nad Parsętą

Oczywiście każdy doświadczony producent schodów drewnianych będzie w stanie nas dokładnie poinstruować i przedstawić jak krok po kroku zaopiekować się wykonanym przez niego produktem. Dzięki sumiennie przeprowadzonej renowacji, zwrócimy schodom drewnianym dawny blask i będziemy mogli cieszyć się ich pięknym wyglądem każdego dnia.