Rodzaje schodów – jakie wybrać?

Data dodania: 02.06.2016


W budynkach piętrowych mieszkańcy właściwie nie mają wyboru i są zmuszeni do zamontowania schodów. Ale przychodzi czas decyzji o tym, jak powinny one wyglądać, z czego powinny być wykonane, jak mają się prezentować elementy wykończenia schodów i jak dopasować je do całego wnętrza. A wybór jest ogromny, co widać po ofercie firm, które zajmują się projektowaniem, produkcją i wyceną schodów.

Podstawowa decyzja, która powinna zapaść jeszcze na etapie budowy to rodzaj schodów: betonowe czy drewniane. Czemu należy o tym pomyśleć dużo wcześniej? Ponieważ w przypadku konstrukcji betonowej prace muszą być wykonane jeszcze przez doprowadzeniem do stanu surowego zamkniętego – wynika to ze specyfiki technik budowlanych. Schody drewniane natomiast mogą być zamontowane dużo później, tak żeby podczas ewentualnych prac wykończeniowych nie doszło do ich zniszczenia, na przykład wskutek upadku ciężkich elementów budowlanych. Na korzyść schodów drewnianych na pewno przemawia ich lekka konstrukcja oraz niemal nieograniczone możliwości personalizacji projektu i dostosowania do wnętrza.

Kolejna kwestia do rozważenia to typ schodów, czyli kształt w rzucie poziomym. Tutaj najwięcej do powiedzenia będzie miał specjalista, który zajmie się projektem i produkcją konstrukcji. Wybór zależy w głównej mierze rozkładu pomieszczeń w domu i powierzchni wolnej do zagospodarowania właśnie na schody. Najczęściej spotykane typy schodów to między innymi proste jednobiegowe, zabiegowe (dwu lub trzybiegowe), z podestem czy kręte.

Winter Polska

Przy wycenie schodów i ustalaniu szczegółów projektu na pewno pojawi się również kwestia konstrukcji oraz podstopni. Jeśli chodzi o tę pierwszą można wybierać na przykład między schodami z wangą centralną, półkowymi, dywanowymi czy policzkowymi. Podstopnie mogą natomiast być całkowicie zabudowane, ażurowe lub jedynie w postaci tak zwanej listwy bezpieczeństwa.  

Wstępna wycena schodów przez firmy, które zajmują się projektowaniem i produkcją tych konstrukcji opiera się zwykle na dwóch czynnikach: warunkach technicznych (wymiary, rozkład pomieszczeń w domu) i aspekcie estetycznym (kolor, drewno, balustrady, barierki).

Projekt i wycena schodów wykonana przez specjalistów będzie wykonana biorąc po uwagę nie tylko to, że schody powinny być atrakcyjne wizualnie, ale przede wszystkim muszą być bezpieczne i wygodne w użytkowaniu. Dlatego produkcja schodów na zamówienie jest z reguły najlepszym rozwiązaniem dla właścicieli domów i mieszkań, którym zależy na schodach doskonale dopasowanych, które będą trwałe i piękne.

strony www Poznań