Schody ozdobą wnętrza – inspiracje

Data dodania: 27.10.2016


Schody to prawdziwe serce domu – łączą ze sobą dwa poziomy budynku, a zarazem stanowią jeden z większych elementów wykończenia wnętrza. Wybierając rodzaj i dopracowując projekt schodów warto poszukać nieszablonowych rozwiązań, które sprawią, że schody będą pełniły nie tylko swoje funkcjonalne zadanie, ale również rolę dekoracyjną. Oto inspiracje i pomysły na schody, które będą ozdobą wnętrza.

Niebanalny rodzaj konstrukcji

Oryginalny efekt we wnętrzu zapewnią schody o nietypowej konstrukcji. Tradycyjnie projekty schodów to ponadczasowe, chociaż w opinii niektórych właścicieli domów nieco nudne schody policzkowe nakładane lub wpuszczane. Oczywiście nie sposób odmówić im klasycznego wyglądu, dla osób, którym zależy na bardziej designerskim efekcie mogą one nie wystarczyć. Doskonałym zamiennikiem będą schody dywanowe – wystarczy na nie spojrzeć, aby zrozumieć genezę takiego nazewnictwa. Konstrukcja taka przypomina dywan, który unosi się w powietrzu, niczym na niewidzialnych schodach.

G2 TEAM

Wybór może też paść na schody z wangą centralną, czyli belką umieszczoną na środku biegu konstrukcji. Dzięki ażurowym podstopnicom belka jest jednocześnie elementem nośnym, jak i dekoracyjnym.

Z dekoracyjnego charakteru schodów nie muszą rezygnować także właściciele niewielkich domów czy mieszkań. W tego typu pomieszczeniach, gdzie każdy metr przestrzeni jest na wagę złota znakomicie będą wyglądały schody kręte, które nie wymagają dużo miejsca na wykonanie i montaż, a jednocześnie prezentują się naprawdę atrakcyjnie.

Te i wiele innych rodzajów schodów wykona producent: wycenaschodow.pl

Oryginalne drewno na schody

Innym sposobem na to, aby uczynić ze schodów prawdziwą ozdobę wnętrza jest wykonanie ich z nietypowego rodzaju drewna. Klasycznie wybierane, cieszące się ogromną popularnością rodzime odmiany drzew sprawdzają się w polskich domach, jeśli chodzi o funkcjonalność, jednak nie zawsze sprawiają odpowiednie wrażenie, jeśli chodzi o względy estetyczne. Europejskie drewno zwyczajnie opatrzyło się większości z nas, dlatego szukając inspiracji do wykonania schodów dekoracyjnych warto rozważyć wybór drewna egzotycznego.

Zaletą takiego rozwiązania jest przede wszystkim pożądany ozdobny efekt, ale na tym korzyści się nie kończą. Drewno egzotyczne jest niezwykle wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne, wyróżnia się niespotykaną barwą, nasyceniem i usłojeniem oraz doskonale sprawuje się przez długie lata użytkowania. Minusem może być cena, która na pewno będzie wyższa niż w przypadku schodów z drewna pozyskanego z drzew europejskich.

Schody z drewna egzotycznego – jatobi, merbau, sappeli? Poleca firma: wycenaschodow.pl

Zdobiona balustrada

Nie każde schody potrzebują balustrady, ale często może ona stanowić ciekawy element dekoracyjny. Wybierając barierkę z prostych drewnianych desek można podkreślić surowy charakter wnętrza, metalowe relingi czy zdobione drewniane tralki mają dość uniwersalne zastosowanie, a do domów w stylu nowoczesnym warto rozważyć wybór barierki wypełnionej hartowanym szkłem.