Pomysły na wykończenie schodów w domu

Data dodania: 24.11.2016


Schody we wnętrzu najprościej można podzielić na betonowe lub samonośne. Oba rodzaje mają swoje wady i zalety. Zwolennicy schodów na żelbeton wskazują, że pozwalają one na dużo więcej eksperymentów aranżacyjnych. Schody na beton przed oddaniem do użytku muszą zostać odpowiednio zabezpieczone. Oto najbardziej popularne pomysły na wykończenie schodów w domu.

Drewno

Zdecydowanym liderem jeśli chodzi o popularność zastosowania metod wykończenia schodów jest drewno. Jest to jeden z materiałów, bez których trudno wyobrazić sobie urządzenie jakiegokolwiek domu. Z uwagi na swoją wszechstronność drewno spotykamy na podłogach, ścianach, w formie dekoracji i oczywiście mebli. Drewno na schodach sprawuje się o tyle dobrze, że tworzy spójny efekt wizualny i ociepla całe wnętrze. Szczególną uwagę trzeba zachować przy czyszczeniu drewnianych schodów – drewno bardzo źle reaguje na wilgoć, więc dobrze jest wcześniej odpowiednio je zaimpregnować.

Maszyny CNC

Koszty wykończenia schodów drewnem zależą przede wszystkim od gatunku. Wśród odmian europejskich najdroższy jest dąb, z uwagi na swoją wysoką wytrzymałość. Wyższej ceny można się też spodziewać za gatunki drewna egzotycznego, jak merbau, jatoba czy sappeli. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto jednak wziąć pod uwagę właściwości drewna – zazwyczaj za wyższą ceną idzie również wyższa jakość.   

Kamień i płytki ceramiczne

Alternatywą dla drewna są płytki ceramiczne lub naturalny kamień. Takie wykończenie również bez problemu można dobrać do pozostałych elementów wnętrza, tak aby dopasować je do stylu domu. Kamień i płytki są najbardziej odporne na ścieranie, a także nie sprawiają większych problemów w utrzymaniu czystości.

Pod względem ceny płytki ceramiczne stanowią tańszą alternatywę dla dość kosztownego kamienia. Przed korzystaniem ze schodów wykończonych kamieniem warto zaimpregnować je specjalnym preparatem, który będzie zapobiegał poślizgom. Wybierając płytki najlepiej szukać takich, które mają na swojej powierzchni specjalne wyżłobienia, które będą spełniały tę samą funkcję.

Wykładzina

Jest jeszcze jeden sprawdzony sposób na wykończenie schodów na beton – w tym celu można sięgnąć po wykładzinę. Będzie to rozwiązanie zarówno najbardziej ekonomiczne, ale niestety trudno mówić o szczególnie eleganckim wyglądzie takich schodów. Za to wykładzina ma wiele innych zalet – amortyzuje wstrząsy i wycisza akustycznie całą konstrukcję. Nieco trudu sprawi jednak utrzymanie jej w czystości.

Polecam usługi producenta schodów w Szczecinie: wycenaschodow.pl

tesla model s body kit