Zalety drewnianych schodów

Data dodania: 02.06.2016


Schody są niezwykle ważnym elementem domu – bez nich przemieszczanie się między piętrami byłoby niemożliwe. Ale już od jakiegoś czasu projektowanie i produkcja schodów nie ogranicza się jedynie do wytwarzania produktu użytkowego. Dzisiaj schody są również pięknym elementem wystroju wnętrz. Popularnym rodzajem schodów są konstrukcje drewniane samonośne.

Alternatywą dla tego typu schodów są konstrukcje betonowe, które muszą powstać jeszcze na etapie budowy domu. W przeciwieństwie do schodów drewnianych sprawiają one wrażenie bardziej masywnych i nieodpowiednio zaprojektowane mogą przytłoczyć niewielką przestrzeń. Tutaj widać pierwszą z zalet konstrukcji samonośnych – ze względu na swoją budowę wizualnie dopełniają każde wnętrze. Wyglądają lekko, naturalnie i nadają przytulnego, domowego charakteru. Sprawdzają się zarówno na dużych przestrzeniach, jak i w mniejszych domach, gdzie poprzez wybór odpowiedniego rodzaju schodów można dążyć do optycznego powiększenia pomieszczenia.

Na etapie projektu i wyceny schodów klient staje przed szeregiem decyzji odnośnie powstającej konstrukcji. Ale tak szeroka gama możliwości pozwala na idealne dopasowanie schodów do aranżacji wnętrza. Do dyspozycji klientów pozostają, oprócz wielu rodzajów konstrukcji, różne gatunki drewna, materiały i elementy wykończenia. Dzięki temu schody drewniane będą pasowały zarówno do wnętrz klasycznych, nowoczesnych jak i wielu innych.

Odpowiednio zaprojektowane, wykonane i zamontowane przez fachowców schody powinny służyć przez lata. Wbrew krążącym opiniom różnica w trwałości między schodami drewnianymi a betonowymi nie jest aż tak ogromna. Dodatkowo, jeśli przy montażu konstrukcji (wycenaschodow.pl) specjaliści zadbają o odpowiednią impregnację i zalecą pielęgnację drewna, nie powinniśmy nawet narzekać na skrzypienie schodów.

Drewniane schody można zamówić w firmach, które zajmują się projektowaniem i montażem takich konstrukcji na indywidualne zamówienie klienta lub kupić gotowe w sklepach budowlanych. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety, jednak w przypadku schodów, lepiej postawić na wysoką jakość i idealne dopasowanie do wnętrza, a to zapewnią tylko schody produkowane na zamówienie.

Jeśli schodzi o koszty, zwykle konstrukcje żelbetonowe są tańsze. Wynika to z kilku czynników: przede wszystkim różnice w cenie widać po wykorzystanych surowcach: drewno jest po prostu materiałem bardziej kosztownym. Wycena schodów drewnianych obejmuje także elementy wykończenia schodów, czyli barierki czy balustrady i poręcze. Sam projekt konstrukcji samonośnych nie jest kosztowną inwestycją, wycena schodów drewnianych wyższa niż żelbetonowych wynika w dużej mierze z precyzji i indywidualnego podejścia do wykonania produktu na zamówienie.  

strony www Poznań